Популярне

Тепер українці роботу знаходять швидше і вимоги до зарплати не знижують

Збільшення кількості вакансій та зниження конкуренції на ринку праці призвели до скорочення термінів пошуку роботи. За даними опитування Міжнародного кадрового порталу hh.ua, у 68% випадків тривалість пошуку тепер не перевищує 6 місяців.

Але навіть якщо виникнуть складнощі з працевлаштуванням, понад половина офісних співробітників не знизять вимог до зарплати.
З початку року ринок праці демонструє впевнений приріст вакансій. Кількість пропозицій про роботу зросла більш ніж на чверть, відповідно зменшились показники конкуренції. Якщо на початку року на одне вакантне місце претендували чотири вільних спеціалісти, то зараз — не більше трьох. Це призвело до скорочення терміну пошуку роботи. За даними опитування пошукачів, у 68% випадків він не перевищує 6 місяців. При цьому одному з десяти вдається знайти роботу менш ніж за місяць. Кожному четвертому на пошук потрібно від 1 до 2 місяців, а кожному п’ятому — 3-4 місяці.
Є і такі, кому довелося витратити більше часу. Зокрема, п’ята частина респондентів шукали роботу від півроку до року, і ще 12% працевлаштувалися лише через рік із початку пошуку.
 

Дуже часто однією з головних причин зміни роботи є невдоволеність заробітною платнею. Але наскільки легко знайти посаду з окладом вищим, ніж попередній? Практично кожен п’ятий офісний співробітник упевнений, що знайти роботу з підвищенням зарплати в його галузі не становитиме великих складнощів. Майже дві третини вважають, що це не просто, але цілком ймовірно. І ще п’ята частина стверджує, що інколи колегам доводиться погоджуватися на зарплату нижчу, ніж попередня.

Але навіть якщо виникнуть складнощі з пошуком роботи, понад половина опитаних не готові понижувати планку зарплатних побажань. Серед тих, хто піде на поступки роботодавцю, майже половина готові знизити вимоги до зарплати не більш ніж на 5-10%. Дещо менше третини скинуть 15-20% від попередньої суми. А кожен сьомий — 15%. Варто також зазначити, що семеро зі ста в ситуації тривалого й безрезультатного пошуку готові будуть погодитися на будь-яку запропоновану зарплату.

 

Міжнародний кадровий порталHeadHunter Україна
Всі статті автора

Бізнес

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією