Популярне

Світло і тіні творчості. Інтерв’ю із художником-стилістом Антоніною Меркушевою

Свого часу відомий український психоаналітик, доктор філософських наук Назіп Хамітом написав, що творчість – це та можливість, що не лише допомагає людині пізнати саму себе, але й допомагає бути самодостатньою, спілкуватися і знайти тих, з ким со-творчість зробить Гармонію, адже саме так можна побудувати і гармонійне щасливе шлюбне життя, і дітей вірно виховати.

Чим більше досліджуєш це питання, чим більше приглядаєшся до життя і людей, тим більше розумієш правоту цих слів. Не даремно ще один любитель мудрості, Фрадріх Ніцше полюбляв повторювати, що творчість, лише вона здатна вберегти від мук нереалізованості і марності життя, що часто проходить лише у матеріальних проблемах і думках, і зробити життя людини легше.

Творчість має чимало проявів, і вона не обмежується лише малюванням, створенням музики, поезією чи прозою. Творчість може бути у всьому, куди людина вливає свою фантазію, душу, своє бажання служити людям, творчість, якщо ми візьмемо етимологію цього значення – це здатність бачити світ і проявляти його через своє серце у формі прекрасного. Творчість – це завжди краса і натхнення для тих, хто до неї торкається, все інше – маскування під неї.

Однією з таких творчих особистостей в нашій країні є Антоніна Меркушева, художник –стиліст чиє життєве кредо допомогло і мені зрозуміти творчість, воно говорить наступне: «Все, що створено людськими руками, може створити будь-хто, головне захотіти і вкласти в це свою душу». Так і є, адже Антоніна малює, ліпить з глини, плете з бісеру, створює м’які іграшки, неймовірно володіє мистецтвом зачісок – і це ще не всі її можливості. Сьогодні готується її нова колекція під назвою «Світло і тіні», яку вона створила за допомогою підбору образу і створення зачісок для жінок. Ця колекція направлена на заклик до жінок України знову розкрити свою жіночність, знову побачити в собі ту велику ніжність і красу, яку в жінку заклав Бог аби надихати чоловіків. Адже не для кого не секрет, що сьогоднішня жінка в світі часто-густо виконує чоловічі функції і разом із чоловіками рветься до вершини кар’єрного росту, до військових пригод, стаючи тим самим подібною і зовнішньо на чоловіка. Ми поспілкувалися з Антоніною на цю тему.

- Антоніно, це вже не перша ваша колекція жіночих образів і оспіваної жіночності. Чому ви все це робите і чи має це відклик у суспільстві?
- Справді, не перша колекція)). П’ять років тому була перша і називалась вона «Літературна зачіска», яка супроводжувалась майстер-класами для дітей і усіх бажаючих))). І ви знаєте, вже тобі було видно, як жінки чи маленькі дівчата, перетворюючись за допомогою волосся і зачісок на принцес, на неймовірних жіночних персонажів, немов вперше дивилися на себе у дзеркало і… раділи, дивувалися, відкривали в собі щось нове… Найбільше пам’ятаю колекцію, створену на Трипільську тему, де мені хотілося без косметики і усіляких сучасних прикрас підкреслити красу наших жінок. Це було відкриття для мене і моделей… Вони просто неймовірні, а фотографії, зроблені на лоні природи і досі часто з’являються в інтернеті для ілюстрації жіночності. Приємно.

- А хто ваші моделі?
- Є професіонали, а є прості пересічні люди і це найбільш цікаво, допомогти їм побачити свою красу і інший образ. Важливо уважно придивитись до людини, аби через очі, через жести зрозуміти, що ж жінка приховала десь там, далеко в глибині і відкрити це. Зазвичай це, як скарб і для мене і для моделі.

- Є у вас і колекції з дитячими образами? А туту як працюється?
- З дітьми це окрема насолода і з ними дещо простіше. Вони кожен раз пізнають світ по-новому, а отже більш гнучкі. Виставка «Барви Літа», яку я зробила на базі дитячого оздоровчого табору «Каштан», що при Інституті електрозварювання імені Патона дуже цікава. Тут для образів було використано квіти. Трави, усілякі плоди лісу і ми, разом із дітьми пізнавали усе те, що оточує нас щоденно і що використовували наші пращури, наші прабабці для створення краси і підкреслення внутрішнього світу через зовнішність. Сподіваюся, що цей експеримент з дітьми допоможе їм і надалі пізнавати себе і прекрасне, не дозволить бачити в юродстві красу і опускатися до каліцтва свого тіла тату, пірсингом усіх частин тіла, знущанням над волоссям і неохайністю, як це сьогодні пропагується і видається за молодіжну «культуру». Мені хочеться знову нагадати, що жінка це в першу чергу Краса і Ніжність – і це важливо.

- Розкажіть про нову вашу колекцію, яка восени 2015 року буде представлена в Києві?
- Я думаю, що у кожній людині є Сонце. Тільки потрібно дати йому світити. Але не всі знають про це, іноді, в меркантильних колізіях і сьогоднішніх страшних для нашої країни подіях, ми забуваємо про Світло, часто навіть відчуваємо біль, зневіру, перестаємо бачити добро і втрачаємо надію… Я думаю, що мистецтво і культура мають тут стати тим поштовхом, що знову розкриє людям диво Життя, диво Світла і того, що незважаючи ні на що ми варті прекрасного і ми самі прекрасні. Світло і тіні – це та метафора, що покликана показати Красу і те, що після ночі, завжди настає день і так є, і так буде. Існує достатньо світла для тих, хто хоче бачити, і достатньо темряви для тих, хто не хоче. Я намагаюся нести світло і оспівувати усіма, даними мені Богом способами прекрасне, і цим відкривати для тих, хто шукає, хто хоча б на мить зупиняється і вдивляється у створені мною образи – Сонце, яке є в кожному з нас. Навіть вагітність, до якої люди вже не відносяться з таким трепетом, як раніше, необхідно знову показувати у Світлі, адже це неймовірне ДИВО СТВОРЕННЯ, НАРОДЖЕННЯ НОВОГО ЖИТТЯ. Що може бути прекраснішим?

Мені б хотілося побажати усім нам Краси… Правда, саме краси, адже відчуття прекрасного ніколи не дозволить людині руйнувати, ніколи не опустить її до стану звіра, а буде навпаки, весь час підштовхувати наверх, до світла. Творчості усім і натхнення))). Саме це потрібне сьогодні нам, українцям.

З досьє редакції
Антоніна Меркушева – художник, майстер образів, стиліст, педагог, провідний майстер всеукраїнських фото проектів. Походить із родини, в якій мати, Катерина Меркушева – заслужений майстер України з кераміки.

Народилась в Обухові, Київської області. На її рахунку дев’ять всеукраїнських виставок, що пропагують жіночність і повернення жіночності.


 

Костилєва Наталія
Всі статті автора

Інтерв’ю

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією