Популярне

Місія хранителів книги. Інтерв’ю з Яною Біленко

Цими днями наша країна відзначає дні працівників освіти і день бібліотекаря. Це особливі дати, які піднімають питання не лише освітнього стану нашої країни, але й показують нам тих, хто часто-густо стоїть за кадром виховання наших дітей, їх мрій і професійних навичок.

Роль вчителя і бібліотекаря в цьому важко переоцінити, адже поряд з батьками саме вони формують дитину, дають їй або світлий поштовх в життя і сили досягати великих звершень, або…

Але наша розмова сьогодні про інше, про тих, хто й досі береже скарб інформації і знань і працює на цій ниві явно не за гроші – бібліотекарі, лоцмани книжних морів. Для того аби зрозуміти, що відбувається всередині цих морів, поспілкувались ми із замісником директора однієї з провідних київських бібліотек для дітей імені Шевченка – Яною Біленко.

-  Розкажіть про вашу бібліотеку і взагалі. про сьогоднішню місію бібліотек?
Центральна бібліотека ім. Т.Г. Шевченка для дітей м. Києва-одна з найстаріших в Києві. Минулого року  ми відзначали  її 95-річчя. Наша бібліотека комплектує фонди всіх дитячих бібліотек та є методичним центром для них.

Отримати детальну інформацію про заклад, ознайомитись з напрямками роботи бібліотеки  можна на  нашому сайті    http://www.shevkyivlib.org.ua.

Сьогодні для швидкого отримання інформації  людині достатньо ввімкнути комп’ютер та ввійти в Інтернет, отже, виходить, що бібліотека, яка виконує функції лише читальні  вже не відповідає потребам сучасності.

Тому зараз місія бібліотек  - об’єднувати людей, робити їх життя цікавішим. Бібліотека повинна бути ідеальним, доступним місцем, культурним осередком, де кожний знайде те, що йому необхідно, а  хтось, можливо, і знайде себе. А дитяча бібліотека-це взагалі окремий світ!

- В чому специфіка роботи саме дитячої бібліотеки?
В дитячій бібліотеці повинно бути цікаво, сучасно, комфортно, весело! Тут дитина повинна не відбувати час, а отримувати позитивні емоції, вчитись, спілкуватись.

Викликати щирий інтерес у дитини неможливо, тому працівник дитячої бібліотеки- це і психолог, і артист, і режисер, і сам дитина.

Дитяча бібліотека сьогодні-це не просто книгарня.  Це - центр дитячого, сімейного дозвілля. Привчати та залучати дитину до читання, до книги використовуючи при цьому ігрові форми-сьогодні необхідно.

Сучасні діти ростуть в перенасиченому інформаційному просторі. Далеко не завжди, на жаль,  цей простір  відповідає потребам розвитку  дитини, формуванню в неї позитивного світогляду. І тут на допомогу можуть і повинні прийти саме бібліотеки.

Хочу звернутись до батьків. Приходьте до бібліотеки! Приводьте своїх дітей! Ми чекаємо на вас і ми працюємо для вас.

- Нещодавно ви проводили круглий стіл із бібліотекарями, презентуючи план стратегії розвитку бібліотек. В чому він полягає і чи має він актуальність в сьогоднішніх умовах?
Саме в сьогоднішніх умовах він і є актуальним! Бібліотеки повинні змінитись, стати не просто сучасними, а потрібними. Ми намагались розробити стратегію розвитку дитячих бібліотек максимально реальною, розраховуючи в основному на власні можливості. Але без суттєвих змін  законодавчо-нормативної бази  країни в сфері бібліотечної справи, досягнути не косметичних, а дійсно капітальних змін ми не зможемо. Тому  мета стратегії полягає не тільки в тому, щоб позначити напрямки розвитку, але й привернути увагу держави до необхідності реформування бібліотечної сфери саме на законодавчому рівні.
Ось ці пункти, що ми виділили і на сьогоднішній день працюємо над їх реалізацією.

1. У сфері законодавчої та нормативно-правової бази країни стосовно бібліотечної справи виступити з ініціативою по внесенню таких змін:
– відміна проведення тендерів на закупки для бібліотек всіх рівнів;
– спрощення процедури «списання-заміна»;
– зменшення кількості звітної документації;
– перехід на електронну звітність;
– законодавчо закріпити право бібліотек на розповсюдження легального електронного контенту;
– роздивитись питання підйому престижу професії бібліотекаря шляхом суттєвого підвищення оплати праці.

2. У сфері зміцнення матеріально-технічної бази бібліотеки:
– проведення ремонтів, заміна існуючих комунікацій, систем тепло- та водопостачання, електромереж з метою дотримання температурного режиму у приміщенні та основних показників рівня освітлення у відділах обслуговування бібліотеки;
– переробка вхідної групи приміщення бібліотеки з метою надання вільного доступу до культурного осередку для користувачів з обмеженими фізичними можливостями у відповідності до прав на вільний доступ до інформації громадян різних категорій;
– забезпечення бібліотеки сучасними системами безпеки.

3. У сфері покращення стану бібліотечного фонду:
– при підтримці органів державної влади почати формування бібліотечного ресурсу, доступного в цифровій формі всім громадянам країни, шляхом залучення приватних установ, які надають послуги по промисловому оцифруванню документів, видань;
– забезпечити збереження бібліотечних фондів як національного культурного надбання, використовуючи новітні технічні засоби;
– створити якісно нову систему послуг, яка б забезпечувала користувачам бібліотек вільний та рівномірний доступ до гарантовано достовірної інформації шляхом створення рівних матеріально-технічних та інформаційних умов незалежно від місця проживання користувача;
– при поповненні бібліотечного фонду приділяти увагу придбанню літератури для користувачів із вадами зору.

4. У сфері масової роботи:
– налагодження зв’язків з бібліотечними закладами європейських країн, у т.ч. шляхом проведення спільних он-лайн конференцій, скайп-зустрічей, вебінарів та ін.
– розширення співпраці із загальноосвітніми та спеціальними навчальними закладами з метою допомоги в інформаційному забезпеченні навчального процесу;
– залучення волонтерів із відповідною вищою спеціальною освітою для організації служби психологічної допомоги у бібліотеці.

5. У сфері впровадження новітніх інформаційних технологій у роботу бібліотеки:
– об’єднання в єдину бібліотечну мережу дитячих бібліотек Києва шляхом налаштування для них єдиної комп’ютерної мережі з підключенням до єдиної електронної бази;
– конверсія каталогів (введення в електронний каталог ретроінформації з карткових каталогів кожної дитячої бібліотеки);
– впровадження електронної книговидачі в усіх дитячих бібліотеках міста;
– впровадження єдиного електронного читацького квитка, що дасть можливість дитині брати книгу в одній бібліотеці, а повертати — в будь-яку іншу;
– створення єдиного інтернет-порталу бібліотек для дітей столиці (організація он-лайн трансляцій знакових подій ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва та бібліотек для дітей столиці через портал, подальше зберігання отриманих даних; як розділ порталу — створення єдиного інтернет-ресурсу власних електронних видань бібліотек для дітей із професійною навігацією);
– перехід до електронного адміністрування та документообігу між дитячими бібліотеками міста шляхом організації єдиного поштового серверу.
 
- Як би ви оцінили роль книги і бібліотекаря в нашій країні?
Книга-це знання, емоція, почуття.
А професійний бібліотекар-це людина, яка здатна бути провідником в світі книг. Саме бібліотеки-це ланцюг, який зв’язує та об’єднує письменника, видавця, читача. І це надзвичайно важливий процес, який  важко переоцінити.

Довідка редакції
Яна Біленко - бібліотекар, замісник директора ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва, працює на ниві популяризації української книги і мови, є партнером проекту «Український простір».

Життєве кредо: «Щиро вважаю, що ми приходимо у світ, щоб робити його кращим, залишаючись при цьому собою!».

 

Костилєва Наталія
Всі статті автора

Інтерв’ю

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.

система комментування CACKLE

Вибір редакції

Лис
21
Концерт Uriah Heep в Києві

Що ви зазвичай робите у вільний час? Спілкуєтеся з друзями, йдете на концерт улюбленої групи, відвідуєте кафе і торгові центри? В Києві достатньо місць, куди можна сходити на дозвіллі.

Лис
18
Чи стане на захист гідності дітей голова Тернопільської ОДА Ігор Сопель?! (Відео)

Гідність дитини: туалети у школі на Тернопільщині шокують і викликають огиду. Двічі громада подавала документи для ремонту, але двічі отримувала відмову від чиновників. Уряд Олексія Гончарука обіцяє оперативно добудувати та капітально відремонтувати наступного року сотню шкіл і стільки ж дитсадків і стадіонів. Тим часом у селі Старий Тараж на Тернопільщині школярі користуються не унітазами, а смердючими отворами в підлозі, йдеться в сюжеті ТСН.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією